The Salvation Army commenced operations in Uganda in 1931 when Captain and Mrs Edward Osborne unfurled the flag in Mbale, as part of the East Africa Territory.

In September 1977 the Army's religious teaching was banned and in June 1978 its ministry, including social work, was proscribed. In 1980 Majors Leonard and Dorothy Millar began work with the persecuted Salvationists to re-establish The Salvation Army.

Uganda became a separate command on 1 November 2005 and achieved territorial status on 1 March 2011.


Territorial Leaders

Colonel Chatonda Theu - Territorial Commander

Colonel Joyce Theu - Command President for Women's Ministries

Lieut-Colonel Emmanuel Sichibona - General Secretary

Lieut-Colonel Irene Sichibona - Command Secretary for Women's Ministries

Territorial Headquarters

Plot 78-82 Lugogo Bypass
Kampala
Uganda

Postal address

PO Box 11776
Kampala
Uganda

Contact us

Tel: [256] 41 533901/534968+ (254) 078 355 556

Kampala mobile: [256] 7777 06683

Email: uga.leadership@uga.salvationarmy.org


Statistics

Officers - 152 (active - 131  retired - 21)

Cadets - 17                Employees - 67

Corps - 97                  Outposts - 37          

Senior Soldiers - 15,267    Adherents - 596   Junior Soldiers - 10,419

 

Country included in the command: Uganda

Languages in which the gospel is preached: English, Kiswahili, Luganda and a number of tribal languages